آموزش ساخت برنامه اندروید با App invertor

آموزش ساخت برنامه اندروید

آموزش قدم به قدم ساخت اپلیکیشن با App invertor در تاریخ ۷ شهریور ۱۳۹۷ اضافه شد.

همزمان با پیشرفت فناوری، انسان‌ها توانسته‌اند از موبایل خود استفاده‌های بیشتری ببرند. آموزش ساخت برنامه اندروید در این میان نقش به سزایی دارد. با بیشتر شدن عملکرد این دستگاه گرایشات به سمت آن بیشتر می‌شود. اگر در گذشته بیشترین مزیت موبایل دوربین آن و ثبت وقایع بود، امروزه جستجو در اینترنت، دسترسی به شبکه‌های اینترنتی، دیدن فیلم، گردش اطلاعات، تحقیق و ویرایش تصاویر از دیگر کاربردهای آن است. علت اصلی پرکاربردتر شدن موبایل‌ها، اپلیکیشن ها هستند و این که می‌توان امکان ساخت اپلیکیشن ها را برای همه فراهم کرد.

آموزش ساخت برنامه اندروید

ساخت اپلیکیشن اندروید نیازی به تجهیزات خاص و پیچیده ندارد. می‌توانید ایده‌های خود و دیگران را توسط آموزش ساخت برنامه اندروید بیاموزید و در موبایل‌های خود پیاده کنید. برای ساخت یک برنامه اندروید و آموزش ساخت برنامه اندروید بهترین راه این است که بصورت عملی تلاش کنیم. تنها مطالعه و تحقیق کافی نیست. آموزش ساخت برنامه اندروید را به صورت عملی فرا بگیرید.

راه‌های آموزش ساخت برنامه اندروید

برای آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید دو راه اصلی پیش روی شما است. یک روش آن این است که از صفر و کدزنی از پایه شروع کنید. برای کدزنی از پایه در این روش نیاز دارید که از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده کنید. پس باید با جاوا آشنایی داشته باشید. روش دوم که نیازی به دانستن علم برنامه نویسی ندارد و آن استفاده از ابزارهای آنلاین و آماده‌ای می‌باشد که کمک می‌کند علاقه مندان به کمک آموزش ساخت برنامه اندروید بتوانند ساخت برنامه را شروع کنند.

روش های ساخت برنامه اندروید

علت نیاز به آموزش ساخت برنامه اندروید

در دنیای امروزی که با فناوری و تکنولوژی سروکار داریم و بسیاری از کارهای خود را از طریق تلفن همراه و دنیای اینترنتی انجام می‌دهیم، به آموزش ساخت برنامه اندروید نیاز خواهیم داشت. دلایل نیاز به آموزش ساخت برنامه اندروید به شرح زیر است:

بسیاری از اوقات پیش آمده که نتوانسته‌ایم برنامه مورد نظر خودمان را در گوگل پلی استور یا فروشگاه‌های عرضه برنامه اندرویدی پیدا کنیم. این درست همان زمانی است که می‌توانیم خودمان دست به کار شویم و برنامه مورد نظر را بسازیم.

از جنبه دیگری به این موضوع می‌توان نگاه کرد و آن انجام برنامه نویسی به عنوان یک شغل است. برنامه نویسی با توجه به جایگاهی که دستگاه اندروید در بین مردم دارد می‌تواند شغل پردرآمدی باشد. دستگاه اندروید با برنامه‌های جدید می‌تواند قدرت بیشتری نزد مردم داشته باشد.

گاهی این هدف که از ساخت برنامه اندرویدی درآمد کسب کنیم را می‌توان کنار گذاشت و برنامه را به طور رایگان در اختیار مردم قرار داد. به این موضوع دقت داشته باشید که توسعه لینوکس نیز به صورت رایگان انجام گرفت. اگر کسی حاضرنبود این کار را به صورت رایگان انجام دهد اکنون اندرویدی نیز وجود نداشت. پس گاهی می‌توانیم بدون درنظر گرفتن سایر مسائل نقش مهمی در پیشرفت فناوری داشته باشیم.

تابع ساده در روبی
مشاهده مطلب

روش های ساخت برنامه اندروید

 آموزش ساخت برنامه اندروید توسط App Inventor

App Inventor برای کسانی که با برنامه نویسی آشنایی ندارند ابزار بسیار مناسبی برای ساخت برنامه اندروید می‌باشد. این ابزار توسط دانشگاه MIT عرضه شده است. این ابزار رایگان است و این مزیت را دارد که آموزش ساخت برنامه اندروید با آن بسیار راحت است طوریکه با چند کلیک و در عرض چند دقیقه می‌توانید برنامه اندرویدی بسازید.

می‌توانید ابتدا وارد وب سایت App Inventor شوید و روی گزینه Get Started کلیک کنید. بعد از وارد شدن به صفحه بعدی اولین لینک را فشار دهید و با اتصال به یکی از حساب‌های کاربری گوگل و لاگین کردن، به پرسش نامه دو صفحه‌ای که باز می‌شود پاسخ دهید. این گونه می‌توانید استفاده از این ابزار را شروع کنید. نحوه کار کردن با آن را بعد از اینکه کمی در آن گردش کردید یاد می‌گیرید. با وارد کردن گزینه Button در صفحه نمایش خود می‌توانید در هر مکان که می‌خواهید دکمه قرار دهید. اگر قسمتی در صفحه نمایش اضافه شده است که تصمیم دارید آن را حذف کنید یا نامش را تغییر دهید از گزینه Component استفاده کنید. با دانلود برنامه‌ای که ساخته‌اید می‌توانید آن را روی دستگاه اندروید خود نصب کنید.

روش های ساخت برنامه اندروید

آموزش قدم به قدم  ساخت برنامه اندروید با App invertor

برای استفاده از App Inventor به منظور ساخت نرم افزار اندروید نیاز به نصب هیچ برنامه‌ای نیست، چرا که با یک ابزار تحت وب طرف هستیم و تنها راه دسترسی به آن، استفاده از یک مرورگر وب است. به محض ورود به وب سایت App Inventor، در گوشه بالا و سمت راست صفحه گزینه !Create apps را مشاهده خواهید کرد.

برای استفاده از سرویس باید در مرورگری که در حال استفاده از آن هستید، به حساب کاریری خود در گوگل لاگین کرده باشید. در غیر این صورت، با کلیک بر روی گزینه !Create apps، ابتدا به صفحه لاگین گوگل منتقل می‌شوید.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

در صورت لاگین بودن، به صورت مستقیم به صفحه پروژه من (My Projects) منتقل خواهید شد.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

بهتر است از همین ابتدا، روش تست برنامه را برای خود مشخص کنید. اگر کاربری ماجراجو هستید، می‌توانید این کار را به وسیله نصب برنامه MIT AI2 Companion از گوگل پلی استور بر روی گوشی یا تبلت اندرویدی خود انجام دهید.

معرفی ابزارها و نرم افزارهای ساخت برنامه اندروید
مشاهده مطلب

روش دیگر، استفاده از یک شبیه ساز اندرویدی برای تست پروژه بر روی سیستم کامپیوتری است. شبیه‌سازهای بسیار زیادی وجود دارند، اما می‌توانید از Emulator in AI2 که باز هم توسط محققان دانشگاه MIT توسعه پیدا کرده استفاده کنید. تصویر زیر نشان‌دهنده نسخه لینوکسی این برنامه است، اما خوشبختانه برای پلتفرم‌های ویندوز و مک نیز نسخه‌هایی وجود دارند.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

بعد از نصب آن بر روی سیستم ویندوزی، میانبر برنامه به صورت خودکار بر روی دسکتاپ قرار خواهد گرفت. بعد از نصب نسخه مک، برنامه به صورت خودکار اجرا می‌شود. اما برای اجرای آن در لینوکس می‌توان از کامند “aiStarter” استفاده کرد. با این کار، یک فرآیند در پس‌زمینه اجرا شده و شبیه‌ساز، به فضای ابری App Inventor متصل می‌شود. کاربران لینوکس باید دستور زیر را در ترمینال دنبال کنند.

/usr/google/appinventor/commands-for-appinventor/aiStarter &

به محض اجرا شدن، می‌توانید اتصال را با کلیک بر روی آیتم Emulator در منوی Connect تست کنید. اگر شبیه‌ساز را همانند تصویر زیر مشاهده کردید، فرآیند به طور صحیح پیش رفته است.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

 

ایجاد پروژه در App Inventor

نخستین قدم، ایجاد یک پروژه جدید است. بر روی دکمه Start New Project کلیک کنید. امکان دسترسی به این گزینه از طریق منوی Projects نیز وجود دارد.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

در صفحه بعد برای پروژه خود یک اسم انتخاب کنید.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

اکنون وارد مرحله طراحی می‌شوید. به منظور ساخت نرم افزاری اندرویدی با App Inventor و استفاده از تمام قابلیت‌های آن، باید با بخش‌های مختلف برنامه آشنا شوید. در پایین عکس، توضیح مربوط به هر بخش را در مقابل شماره آن خواهیم نوشت.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

  1. در نوار عنوان شاهد نام پروژه خواهید بود (پروژه ما muoScratchpad نام دارد). از همینجا می‌توانید بین صفحه‌های اپلیکیشن خود جابه‌جا شده و یا یک مورد به آن‌ها بیفزایید یا حذف کنید. از همین قسمت نیز می‌توانید نحوه نمایش بخش‌های مختلف App Inventor را تغییر دهید.
  2. قسمت Palette در سمت چپ صفحه شامل تمامی کنترل‌ها و ویجت‌ها است. برای سهولت در استفاده و یافتن سریعتر موارد دلخواه، آن‌ها به قسمت‌های مختلف همچون User Interface و Storage تقسیم شده‌اند. اگر نحوه نمایش قسمت‌های مختلف را به Blocks تغییر دهید، آیتم‌ها به شیوه‌ای دیگر نمایش دیده خواهند شد.
  3. بخش Viewer در واقع یک WYSIWYG بوده و نحوه پیش رفتن پروژه در هر لحظه، به ازای اضافه یا کم شدن قابلیتی جدید را نمایش می‌دهد.
  4. بخش Components متشکل از آیتم‌هایی است که در صفحه کنونی مورد استفاده قرار داده‌اید. وقتی یک دکمه، نوشته، جعبه و یا آیتمی از بخش Palette به صفحه خود اضافه می‌کنید، آن‌ها در اینجا دیده خواهند شد. برخی از آیتم‌های مخفی همچون ارجاع به فایل‌ها که بخشی از رابط کاربری نیستند نیز در این بخش به نمایش در می‌آیند.
  5. بخش Media به کاربر اجازه می‌دهد هر فایل مورد نیاز برای تکمیل پروژه را به برنامه اضافه کنید. به عنوان نمونه می‌توانید فایل‌‌های تصویری و صوتی را در اینجا بارگذاری کرده و در پروژه استفاده کنید.
  6. در نهایت به قسمت Properties می‌رسیم که اجازه می‌دهد ویجت‌های انتخاب شده را بسته به نیاز خود تنظیم و بخش‌هایی از آن‌ها را تا جای ممکن سفارشی‌سازی کرد. به عنوان نمونه اگر بر روی یک ویجت عکس کلیک کرده باشید، گزینه‌هایی برای تغییر عرض و ارتفاع به نمایش در می‌آیند.
آموزش ساخت برنامه اندروید با App Inventor
مشاهده مطلب

لایه‌بندی نخستین صفحه

بر اساس پروژه ساخت برنامه اندروید خود، به یک برچسب برای نام اپلیکیشن، یک برچسب برای نوشته کمک، یک دکمه برای نتقال کاربر به صفحه ویرایش و یک دکمه برای خروج احتیاج داریم. پس از بخش User Interface در داخل Palette، با استفاده از تکنیک کشیدن و رها کردن دو Label و دو Button به داخل صفحه بیندازید. از بالای صفحه، آن‌ها را به صورت یک ستون عمودی درست کنید.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

اکنون هر یک از آیتم‌‌های بالا را سفارشی‌سازی می‌کنیم. برای برچسب‌ها، می‌توان عناصری همچون نوشته، رنگ پس‌زمینه و تراز را مشخص کرد. تراز هر دو برچسب را بر روی حالت میانی (Center) قرار داده و رنگ پس‌زمینه آن‌ها را مشکی می‌کنیم. رنگ نوشته‌ها نیز بهتر است سفید باشد.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

پیش از ادامه سایر مراحل ساخت برنامه اندروید ، یک مرتبه نحوه نمایش آیتم‌های اپلیکیشن را در یک دستگاه اندرویدی را چک می‌کنیم. بهتر است برای اطمینان از نحوه صحیح پیش رفتن پروژه، بعد از انجام هر تغییر کلی این کار را انجام دهید.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

هرگز به صورت پشت سر هم لیستی از آیتم‌ها را در داخل صفحه نیندازید، چرا که در صورت برخورد کردن به یک مشکل ایرادیابی مشکل‌ می‌شود. اگر ترجیح می‌دهید به جای شبیه‌ساز App Inventor، اپلیکیشن را بر روی یک گوشی یا تبلت اندرویدی واقعی تست کنید، برنامه AI2 Companion که بر روی دستگاه اندرویدی خود دانلود و نصب کرده‌اید را باز کرده و با استفاده از اسکنر QR کد و یا کد شش رقمی ایجاد شده، اپلیکیشن تحت وب و برنامه اندرویدی این سرویس را به هم وصل کنید.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

برای پیش نمایش برنامه با استفاده از شبیه‌ساز، از اجرا کردن برنامه aiStarter که در بالا توضیح دادیم مطمئن شوید. سپس آیتم Emulator را از منوی Connect انتخاب کنید. بعد از چند ثانیه شبیه‌ساز ظاهر شده و صفحه‌ای تقریبا همانند بخش Viewer را نمایش می‌دهد.

ساخت برنامه اندروید با App Inventor

یکی از مزیت‌‌های شبیه‌ساز App Inventor، نمایش تغییرات به محض اعمال آن‌ها در خود برنامه است.

 

صفحه بیسیک کده در اینستاگرام
مارا در اینستاگرام دنبال کنید
فالو می کنم
کانال تلگرام بیسیک کده
راهی آسانتر برای ارتباط با شما

پکیج های آموزشی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران
  • درخواست شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود. از ارسال پرسش تکراری خودداری نمایید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of